Brands & Stories slaví 15 let na trhu.

Udržitelnost a diverzita mají mnoho průsečíků

Jitka Štědroňová pracuje ve společnosti Canon od roku 2018, kde má na starosti korporátní a B2B PR, od roku 2021 se rovněž věnuje problematice DEI (diversity, equity, inclusion). V našem rozhovoru odhaluje, proč bude téma diverzity v budoucnu nabírat ještě více na aktuálnosti i jakých projektů se dotkne.

Téma diverzity, inkluze a rovnosti je v posledních dnech často skloňované v médiích. Nechystá se Canon rovněž zrušit inkluzivní opatření?

Nic takového se v žádném případě nechystá. V našem regionu Česka, Polska, Maďarska a Slovenska postupně zavádíme program diverzity, rovnosti a inkluze od roku 2021. Zaměřujeme se rozdíly v platech žen a mužů, vyšší zastoupení žen v manažerských pozicích, ale třeba také podporu návratu žen po rodičovské dovolené nebo zaměstnávání lidí po padesátce. Ti byli dříve na pracovním trhu tak říkajíc odepsáni, přitom – vzhledem ke stále se prodlužující délce života a bohužel i doby odchodu do důchodu – mají před sebou minimálně deset či patnáct let v pracovním procesu, a zároveň mohou nabídnout obrovské zkušenosti. Podle údajů WHO bude v roce 2030 každý každý šestý člověk na světě starší 60 let a tomu je potřeba přizpůsobovat pracovní prostředí. V Canonu si takových lidí ceníme zejména na technických pozicích v servisu nebo v obchodu.

Gender neutrální záchody zatím nechystáte?

Ne, to opravdu není na pořadu dne. Mrzí mě, že se téma diverzity pro mnoho lidí smrskává právě na tyto mediálně atraktivní výkřiky jako počet pohlaví nebo trans ženy ve vrcholovém sportu. Já ze své pozice řeším každodenní život ve firmě. Studie opakovaně prokazují, že věkově i genderově pestré týmy dosahují lepších výsledků. Inkluze pro mě znamená například podporu rodičů malých dětí. Nejen ti ocení možnost práce z domova až tři dny v týdnu, zatímco velká část firem už dávno zahájila návrat do kanceláří po covidové pandemii. Zavedli jsme rovněž program pro podporu duševního zdraví, protože je stejně důležité jako zdraví fyzické, ale bohužel kolem něj stále panuje řada tabu. Pro mě zkrátka inkluze znamená podporu zaměstnanců v jejich unikátních životních situacích tak, aby se cítili v práci respektováni a oceňováni.

Zdá se, že ožehavé téma diverzity vytlačilo do pozadí dříve rovněž často skloňovanou otázku kolem udržitelnosti. Myslíte, že podniky na udržitelnost zapomněly?

Tak to určitě není, pro velké podniky je naplňování cílů ESG stále aktuální, a to nejen kvůli naplňování legislativních požadavků. V Canonu se náš přístup k udržitelnosti zakládá na třech základních oblastech, a to snížení dopadu na životní prostředí, etické zajištění všech článků výrobního i prodejního procesu a v neposlední řadě i pozitivní sociální dopad. To zahrnuje snížení emisí CO2 o 50 % do roku 2030 v souladu s Pařížskou dohodou, eliminaci plastových obalů výrobků i postupné zmenšování produktů díky snazší logistice. Neustále hledáme způsoby, jak minimalizovat dopad na životní prostředí během celého životního cyklu našich výrobků. Například u některých našich tiskáren imageRUNNER ADVANCE jsme zmenšili vnější plášť. Tato jednoduchá změna znamená méně plastů a o 25 % lehčí stroj, který přitom tiskne stále ve stejné kvalitě.

Zmínila jste i sociální dopad, na jaké oblasti se zaměřujete?

Canon podporuje nejrůznější charitativní projekty a organizace zabývající se zejména ochranou přírody. Každoročně se také zapojujeme do Hodiny země a motivujeme naše zaměstnance, aby se účastnili dobrovolnických aktivit. Kromě toho sami vytváříme vlastní iniciativu. Letos proběhne již 8. ročník projektu Kopírka hledá kancelář, kdy opravujeme starší, ale funkční modely multifunkcí, které majitel vyměnil za novější, a následně je věnujeme dobročinným organizacím. Přispíváme tak dobré věci a zároveň podporujeme cirkulární ekonomiku.

V podobných projektech se vlastně potkává udržitelnost s diverzitou, nemám pravdu?

Ano, zejména v oblasti sociálního dopadu vidím mnoho průsečíků. Na mé práci mě baví zejména možnost využívat různé aspekty technologií Canon a vzájemně je propojovat. V loňském roce jsme napříkad představili ve spolupráci s organizací Czech Photo a nadací Českého rozhlasu Světluška výstavu Svět nevídaný, již tvořilo 14 obrazů od světových ambasadorů značky Canon upravených speciálním softwarem PRISMAelevate XL, který umožňuje vytisknout fotografie s reliéfní vrstvou, takže je lze navnímat nikoli pouze zrakem, ale i hmatem. Pomocí stejné technologie tiskneme i popisky výstavy v Braillově písmu. Nyní v březnu odstartovala další faze výstavy, kdy jsme pět původních obrazů vyměnili za díla českých autorů. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout a osahat tygry od Vladimíra Čecha ml. nebo snímek Lukáše Krpálka od Pavla Lebedy. Jedná se o venkovní výstavu a najdete ji na otevřeném prostranství hned vedle stanice metra Nové Butovice.

Máte zpětnou vazbu k výstavě přímo od nevidomých?

Ano, se zástupci komunity nevidomých a slabozrakých pracujeme již od samého začátku. Není možné vytvářet něco pro určitou skupinu lidí a nezapojit ji do procesu vzniku, proto jsme všechny vytištěné obrazy i popisy nechali zkontrolovat konzultantem ze střediska Teresiás, které se zabývá právě přístupností pro nevidomé a slabozraké. Rovněž jsme od navigační služby nechali vypracovat cestu na výstavu z různých výchozích bodů včetně hlavního nádraží, aby ji mohli navštěvovat lidé s postižením zraku i bez doprovodu.

Co byste vzkázala lidem nebo firmám, které si s tématy diverzity a inkluze nevědí rady nebo je považují za náročná?

Vzkázala bych jim, že mi připadá nešťastné plýtvat talenty jen proto, že u nich vidí nějakou překážku nebo riziko, ale naopak, pokud se pokusí takové překážky odstraňovat a zaměstnance včlenit do kolektivu, získají často motivované a loajální zaměstnance. Svět je globalizovaný, národnosti se mísí, čím dál více žen netouží po založení rodiny, a naopak na rodičovskou dovolenou odcházejí i tatínci. V takovém světě žijeme a je třeba jít s dobou.

www.canon.cz