SELPHY Square QX20
Fototiskárna, která může cestovat s vámi
Základem domácí fotolaboratoře přitom vůbec nemusí být velká „mašina“. Canon například nabízí kompaktní tiskárničku Canon SELPHY CP1500, která tiskne fotky v klasickém rozměru 10×15 cm a skutečně moc místa nezabere. Využívá termosublimační technologii a vylézají z ní kvalitní a zalaminované, tedy voděodolné fotky, které jsou barevně stálé. „Selphy bych doporučil zejména pro tisk momentek z dovolené, večírků nebo třeba jako součást scrapbooků a různých dekorací,“ uvádí Josef Arnošt, produktový specialista tiskových řešení Canon. Výhodou Canon SELPHY CP1500 je jednoznačně jednoduchá obsluha, se kterou si poradí i dítě. Přes Wi-Fi se připojí k mobilnímu telefonu a pak už jen pomocí aplikace Canon SELPHY Photo Layout můžete „ládovat“ fotky z mobilu do tiskárny.
Mladším bráškou SELPHY CP1500 je model Canon SELPHY Square QX20. Tato tiskárna nabízí populární formát á la instantní foto o rozměru 72×85 mm se čtvercovou plochou fotky 68×68 mm. Dodávají se do ní však i papíry pro tisk v obdélníkovém poměru stran 54×85 mm. Vytisknuté fotky mají samolepicí zadní stranu, proto je ocení zejména tvořivé duše.
Canon PIXMA TS8750
Pěkné fotky vykouzlí i domácí tiskárna
Pokud si však přejete tisknout i ve formátu A4, budete muset sáhnout mezi stolní inkoustové tiskárny. Vlajkovou lodí mezi domácími inkoustovými multifunkcemi pro domácnost je Canon PIXMA TS8750, která disponuje šesti inkousty – černý pigmentový inkoust je obzvláště vhodný pro černobílé dokumenty, protože je díky obsaženým pigmentům odolnější proti rozpití například při použití zvýrazňovače. Pět dye-based inkoustů (černý, šedý, azurový, magenta, žlutý) zaručí, že budou vaše fotografie vytištěné ve skutečně zářivých barvách. Nabízí připojení přes Wi-Fi i slot na SD kartu, proto fotky nepotřebujete ani nahrávat do počítače a můžete rovnou tisknout. Kromě toho je mimořádně rychlá, s fotkou 10×15 si poradí již za 13 sekund. Tento model se proto hodí například pro fotografy do fotokoutků.
Takto tisknou nadšení amatéři i profesionální fotografové
Pokud však naše tiskové ambice sahají za možnosti domácích tiskáren, i zde se nabízí několik možností v závislosti na našem rozpočtu a potřebách. Hobby či poloprofesionální fotografy, kteří fotí spíše pro radost než pro obživu, by mohla zaujmout tiskárna Canon PIXMA PRO-200, která umí tisknout do formátu A3+ (480×330 mm), a to nejen kvalitně, ale i rychle. Obsahuje 8 dye-based inkoustů, které nabízejí jasné a věrné barvy vašich fotografií.
imagePROGRAF PRO-1100
Pokud to však s tiskem fotografií myslíme skutečně vážně, musíme se od řad Canon PIXMA přesunout k modelům imagePROGRAF. Vstup do profesionálního tisku fotek umožňuje Canon imagePROGRAF PRO-300 s 10 pigmentovými inkousty, která oproti tiskárně PIXMA PRO-200 nabízí ještě vyšší barevnou stálost.
To nejlepší, co Canon dokáže pro tisk fotografií nabídnout, představuje inovovaný model imagePROGRAF PRO-1100. „Procesor, tisková hlava i inkousty jsou totožné jako u rolových LFP tiskáren řady imagePROGRAF PRO, které už jsou určeny pro profesionální grafická studia či reklamní agentury,“ upřesňuje Josef Arnošt. Pigmentové inkousty jsou zárukou maximální barevné stálosti nejen při uložení fotek v albu, ale i na světle při působení plynů ve vzdušném prostředí. Udávaná výdrž je 200 let, proto se dá předpokládat, že fotografie, které vytisknete, si budou prohlížet ještě vaše pravnoučata.
S touto tiskárnou se nemusíte omezovat, poradí si i s formátem A2. Maximální tisknutelná délka papíru je až 3,2 metru. „Model Canon imagePROGRAF PRO-1100 bych doporučil nejen pro zapálené amatéry, ale i profesionálům, kteří tisknou například exponáty do galerií. K maximální kvalitě výstupu přispívá mimo jiné i podtlakové přisávání fotopapíru ke spodní desce během tisku,“ radí Josef Arnošt.
K profesionální foto tiskárně samozřejmě patří i profesionální software. Canon nabízí například vlastní program Canon Professional Print and Layout, který lze instalovat samostatně nebo jako plug-in do Adobe Photoshop či Lightroom. Nabízí jednoduchou práci s barevnými profily či funkci pattern print, což je tisk náhledů pro snadný výběr ideálního nastavení tiskového výstupu. Mezi další užitečné aplikace patří Canon Media Configuration Tool pro vytváření uživatelských profilů fotopapírů. „Uživatel není odkázán jen na podporovaná média a může díky tomuto programu vytvořit profil i pro svůj oblíbený fotopapír od jiného výrobce a ten poté nahrát přímo do menu tiskárny,“ vysvětluje Arnošt.
Model imagePROGRAF PRO-1100 navíc spolupracuje s programem Accounting Manager, který z tiskárny umí vytáhnout přesné údaje o spotřebě jednotlivých inkoustů na každou tiskovou úlohu, dokáže započítat i cenu papíru a dalšího spotřebního materiálu (odpadní nádobky), což usnadní naceňování tiskových prací zákazníkům.
Bez kvalitního papíru to nejde
Teď už víme, jakou tiskárnu si do domácího fotolabu pořídit, ale zapomenout bychom neměli ani na správný výběr fotopapíru. Pokud chceme, aby nás vytištěné fotky těšily, je výběr správného média zcela zásadní. „Zákazníci jsou občas překvapení, jak rozdílně může na člověka působit stejná fotografie vytištěná jen na odlišné papíry. Canon se proto snaží vyhovět všem požadavkům a nabízí různé typy povrchu, ať už je to plný lesk, polomat/satén i mat, a to v několika variantách a gramážích. Pro skutečně náročné zákazníky máme i kategorii Fine Art, což jsou bavlněné fotopapíry s vyšší gramáží a prémiovým, hladkým nebo hrubým povrchem,“ vysvětluje Josef Arnošt z Canonu.
Portfolio médií Canon doplňují i další materiály vhodné pro kreativní tvoření. Patří mezi ně magnetické papíry o rozměru 10 × 15 cm, které je možné stříhat, nažehlovací folie na textil na tmavou látku, a dokonce i potisknutelné samolepky na nehty.