Partneři advokátní kanceláře Ciprýn, Kiršner a partneři s.r.o. tentokrát odpovídali na téma odškodnění v případě zanedbání lékařské péče.
Mám jako pacient nárok na odškodnění, pokud mám pocit, že mi lékař poskytl nedostatečnou péči?
Obecně platí, že odškodnění nelze získat za jakékoli pochybení lékaře. Na jedné straně musí být nějaký chybný odborný postup lékaře. To se posuzuje podle toho, zda postup byl či nebyl v souladu s poznatky lékařské vědy a pravidly příslušného oboru, tzn. non lege artis. Současně musí pacient utrpět objektivně zjistitelnou újmu, nejčastěji ve formě újmy na zdraví či životě. Navíc je nutné prokázat příčinnou souvislost mezi chybným postupem lékaře a vzniklou újmou. Tedy, že újma na zdraví vznikla právě kvůli pochybení lékaře, nikoliv z jiných důvodů.
Co všechno se v rámci odškodnění kompenzuje?
Odškodnění zahrnuje několik složek. U trvalého poškození zdraví je nejvýznamnější složkou odškodnění za trvalé následky (tzv. ztížení společenského uplatnění). Dále existuje bolestné, což je kompenzace za bolesti způsobené újmou na zdraví a její léčbou. Pacient může požadovat i náhradu ušlého výdělku a náhradu nákladů spojených s léčbou. Vzhledem k šíři nároků doporučujeme konzultaci s advokátem, který ví, jaké všechny náklady lze uplatnit, včetně specifických výdajů, jako jsou například náklady na dopravu rodinných příslušníků za pacientem do zdravotnického zařízení.
Jak složité je se v Česku domoci reálného odškodnění?
Odškodnění se vždy snažíme řešit mimosoudně, pokud nehrozí promlčení. Mimosoudní řešení bývá pro klienta rychlejší a levnější. Klíčovou roli zde hraje pojišťovna zdravotnického zařízení, která odškodnění vyplácí. Máme zkušenost, že právně zastoupený klient dosáhne lepšího odškodnění, jelikož zdravotnická zařízení a pojišťovny k právně zastoupeným pacientům přistupují s větší odpovědností a nedovolí si klienty jen tak odbýt.
A co když se věc nepodaří vyřešit mimosoudně?
Pokud lékař nebo zařízení odmítne odškodnění poskytnout nebo nabízí nižší částku, je třeba spor řešit soudně, což začíná podáním žaloby na náhradu újmy na zdraví. Klíčovým prvkem je znalecký posudek. Znalecké posudky mohou být problematické, protože znalci píšící posudky jsou vždy také lékaři, což může mít své výhody i nevýhody.
Jaké nevýhody máte na mysli?
Problematická je situace, kdy výsledek sporu je závislý na znaleckých posudcích, které vyhotovují opět lékaři, kteří posuzují práci svých kolegů. Řeší-li se pochybení v některé z velkých nemocnic, pravděpodobnost, že existují nebo existovaly vazby na zdravotní zařízení, které je posuzováno, se v tak relativně těsném prostředí jako je ČR zvyšuje, zvlášť hovoříme-li o specializovaných pracovištích a specialistech v nich pracujících. Soud má jen omezenou možnost znaleckému posudku „neuvěřit“. Naštěstí máme již vytvořenou síť velmi kvalitních znalců, kteří se nebojí napsat objektivní posudek, bez ohledu na možné dopady.
Na základě čeho se píše znalecký posudek?
Znalecký posudek vychází zejména ze zdravotní dokumentace pacienta. Pacient má právo kdykoli do dokumentace nahlížet a zdravotnické zařízení je povinné ji na vyžádání poskytnout. Setkali jsme se s případy, kdy dokumentace nebyla vedena řádně nebo některé části chyběly. Dle recentní judikatury je v takových případech obrácené důkazní břemeno – předpokládá se, že lékař pochybil a je to poskytovatel zdravotní péče, kdo prokazuje, že postupoval s náležitou péčí.
Na co dalšího by si měl poškozený pacient dát pozor?
Častým kamenem úrazu zdravotnické kauzy je promlčení, kdy za námi poškozený přijde pozdě a svůj nárok již nemůže úspěšně vymáhat soudní cestou. Určitě tedy doporučuji věc neodkládat a řešit co nejdříve. S časovým odstupem je také složitější dohledat důkazy, atd. Doporučujeme uchovávat veškeré dostupné důkazy, jako jsou fotografie místa činu, problematické části těla, videa, účtenky za veškeré výdaje nebo kontakty na spolupacienty.
Které případy ve vaší praxi jsou nejtěžší a vyžadují nejvyšší odškodnění?
I když je porodnictví v ČR na velmi vysoké úrovni, bohužel jsme se setkali s řadou případů, kdy chyby při porodu měly fatální následky pro dítě i rodinu. Bohužel nejsme oprávnění sdělit více detailů s ohledem na povinnost mlčenlivosti, ale během uplynulého roku se nám ve více případech podařilo vyjednat (či jsme v pokročilé fázi jednání) odškodnění, které výrazně převyšuje průměrné odškodnění v České republice.
Co byste doporučili čtenářům závěrem?
Obecně je důležité, aby se poškození tím celým procesem nenechali odradit. Byť to někdy bývá dlouhá cesta, určitě se vyplatí obrátit se na advokáta, který má v téhle oblasti zkušenosti. My si uvědomujeme, že samotné poškození zdraví může být pro klienty velmi citlivé, a tak se snažíme postupovat tak, aby klient s případem byl zatěžován co nejméně.
Děkujeme za rozhovor
Mgr. Štěpánu Ciprýnovi, LL.M.
a JUDr. Pavlu Kiršnerovi, LL.M.
Kontaktní informace advokátní kanceláře
telefon: +420 775 143 332, +420 604 958 832
Rumunská 1720/12, 120 00 Praha 2
e-mail: info@cikr.cz
www.cikr.cz